em permakultura maślaki grzyby
em permakultura maślaki grzyby

EM REFRESH

EM refresh – ekologiczny środek do odświeżania i utrzymywania czystości.

KORZYŚCI:

Zasiedla otoczenie żywą pożyteczną mikroflorą.

Biologicznie czyści i dezynfekuje. Usuwa nieprzyjemne zapachy.

Ogranicza rozwój szkodliwych mikroorganizmów i roztoczy.

Tworzy w pomieszczeniach klimat pozytywnej energii i odświeżenia.

Zastosowanie EM Refresh:

Niszczenie nieprzyjemnych zapachów. Refresh jest bardzo skuteczny w walce z nieprzyjemnymi zapachami, np. zapach papierosowego dymu, zapach stęchlizny, nadpsutego jedzenia, szambo, odchodów zwierząt. W przeciwieństwie do np. perfum refresh nie tłumi samego zapachu, ale niszczy jego źródło. Emy rozkładają źródło przykrego zapachu, a jako produkt odpadu wytwarzają antyutleniacze i w ten sposób stwarzają zdrową atmosferę w pomieszczeniach.

Na 1 litr wody wlewamy 3 zakrętki EM i spryskujemy pomieszczenia, czynność należy powtarzać co kilka dni.

Czyszczenie, mycie domu.

EM pomaga usuwać brud z kuchenki, piekarnika, otłuszczone lub lepkie szafki. Mikroorganizmy bardzo szybko „przegryzają się” przez materiał organiczny i dzięki temu brud schodzi łatwiej, bez szorowania, czy używania żrących środków. Kuchnia jest idealnym miejscem dla rozwoju przeróżnych bakterii i niepożądanych żyjątek: resztki jedzenia, wilgoć, ciepło, para. EMy wypierają bakterie niepożądane i zajmują ich miejsce.

Usuwanie kamienia,

Emy usuwają kamień i inne osady, można dodać 1 nakrętkę do zmywarki, wlać do muszli toaletowej i zostawić na kilka godzin.

usuwanie roztoczy,

Emy usuwają roztocza, do 1 litra wody dodajemy 3 nakrętki i myjemy nimi podłogę, ściany, meble itp.

Uwaga: EM nie należy łączyć z chemicznymi środkami do mycia, gdyż mogą zabić mikroorganizmy.

Refresh jest produktem naturalnym, całkowicie bezpiecznym dla ludzi, zwierząt i środowiska. Nie wysusza, nie niszczy skóry rąk, a wręcz przeciwnie dobrze wpływa na skórę rąk.

Przechowywanie: Butelkę należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu, przy ostrym słońcu i wysokich temperaturach mikroorganizmy mogą zginąć. Po otwarciu butelki preparat należy zużyć w ciągu miesiąca.

Warto również odczekać od 5 do 10 minut między pryskaniem, a wycieraniem lub odkurzaniem, aby mikroorganizmy zawarte w produkcie mogły zadziałać. Należy pamiętać, że jest to to produkt zawierający żywe, pożyteczne bakterie (np. bakterie kwasu mlekowego, znane ze swych dezynfekujących właściwości), nie należy go więc rozcieńczać w wodzie o temperaturze powyższej 40 stopni.

EM REFRESH jest kompatybilny z konwencjonalnymi produktami przeznaczonymi do sprzątania. Jedyny wyjątek stanowią tu produkty zawierające substancje bakteriobójcze typu chlor, na przykład Domestos.

EM REFRESH używamy rozcieńczony z wodą w stosunku 1:10-1:20.Rozpylamy spryskiwaczem lub używamy jako płynu. Sprzątając większe powierzchnie możemy stosować większy stopień rozcieńczenia, proporcji 1:100. Mocne zabrudzenia i trwałe naloty traktujemy roztworem 1:4 lub nie rozcieńczonym płynem.

Podłogi.

Do wody służącej do mycia(ciepłej, nie gorącej) dodajemy EM REFREH w stosunku 1:20. Zwilżamy powierzchnię i po odczekaniu 5 minut, szorujemy lub „mopujemy” podłogę.

Mycie szkła i luster.

Myjemy roztworem wodnym 1:10.Zwilżamy powierzchnię, czekamy 5 minut i czyścimy szmatką – najlepiej z mikrofibry.

Wycieranie kurzu.

Kurze wycieramy po wcześniejszym spryskiwaniu powierzchni roztworem 1:10.

Sanitaria.

Spryskujemy roztworem 1:10 i po 10 minutach czyścimy. Oporny brud traktujemy koncentratem i pozostawiamy na noc do „wytrawienia. Stosując EM REFRESH regularnie ułatwimy sobie sprzątanie sanitaria poprzez zlikwidowanie przykrych zapachów.

 

Pralki zmywarki.

Jednym z najczęściej występujących problemów eksploatacyjnych pralek i zmywarek jest pokrywanie się kamieniem części mających kontakt z wodą. EM zmiękcza wodę, rozpuszcza kamień a przy okazji podczas prania i mycia nie powstaje piana, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na zużycie wody i proszku . Nie występuje zjawisko częściowego pozostawania brudu na pranych tkaninach jak w praniu sposobem tradycyjnym, a struktura tkanin podczas prania nie ulega uszkodzeniu. Dodać do pralnie 3nakrętki EM REFRESH

Odkurzanie dywanów i wykładzin.

Na 30 minut przed odkurzaniem spryskujemy dywan roztworem 1:10. Spryskujemy go również po odkurzaniu. W ten sposób mikroorganizmy zawarte w EM wyprą roztocza. Mocno zabrudzone dywany można popryskać na noc roztworem EMREFRESH 1:10. Spryskane miejsca przykrywamy na noc folią. Efektywne Mikroorganizmy mają wtedy optymalne warunki do rozwoju, ponieważ w tym miejscu utrzymuje się wilgoć, w związku z czym przez noc będą one miały możliwość rozłożenia resztek organicznych. Następnego dnia warto użyć odkurzacza piorącego.

Podczas odkurzania, do wodnych odkurzaczy dodajemy dwie zakrętki EM-REFRESH.

 

Odświeżanie pomieszczeń.

Wykonujemy oprysk za pomocą małego spryskiwacza roztworem 1:20. Lekką mgiełką EM REFRESH traktujemy pościel, zasłony, dywany i tapicerkę. Używany w formie oprysku w pomieszczeniach tworzy klimat zbliżony do tego, jaki panuje tuż po przejście burzy. Jonizuje powietrze.

Szyby kominków.

Szyby kominków można z łatwością wyczyścić EM Refreshem w roztworze 1/2. Należy popryskać szybę i tak pozostawić ją na godzinę, aby bakterie mogły zadziałać. Kwas mlekowy obecny w EM REFRESH rozpuści zanieczyszczenia szyb sadzą. Po godzinie wycieramy szybę papierem np. gazetą – czarny osad odejdzie z łatwością. W razie potrzeby, w najbardziej zabrudzonych miejscach można czynność powtórzyć.

Przy zmianie pościeli.

Przy zmianie pościeli spryskujemy i pozostawiamy do wyschnięcia: materace, poduszki i kołdry. REFRESH odświeży je tak, jak wietrzenie na świeżym powietrzu.

Kosze na śmieci.

Aby zlikwidować przykre zapachy i powstrzymać procesy gnilne spryskujemy kosze na śmieci i miejsca, gdzie pojawiają się nieprzyjemne wonie. Czyszczenie brudnych przedmiotów.

Przedmioty lub narzędzia zbrudzone osadem powinno się zanurzyć na kilka godzin, a nawet dni w roztworze EM REFRESH 1:10. Czasami osad odpada już w trakcie moczenia. W innych przypadkach należy go zeskrobać, a oczyszczoną powierzchnię o płukać. Przedmioty takie jak: piekarniki oraz powierzchnie typu: mocno zabrudzone kafelki, należy obficie spryskać.

Przepalone garnki

Zostawić na noc zalane roztworem EM REFESH 1:10, nie trzeba będzie szorować. Ewentualnie powtarzać, aż do skutku.

Zrywanie tapet z EM.

Przed rozpoczęciem procesu odnawiania mieszkania należy Refresh rozcieńczyć z wodą. Na 1 wiadro wody wlewa się ˝ litra EM-REFRESH. Ławkowcem (dużym prostokątnym pędzlem) zanurzanym w tym roztworzy należy obficie zmoczyć tapety. Jeśli tapeta nie przyjmuje wody, to można kupić w sklepie budowlanym rolkę z ostrymi końcówkami, którą przekłuwa się tapetę na ścianie. Przez te dziurki woda EM przejdzie do warstwy kleju i ją rozpuści. Po ok. 30 minutach należy znowu je zmoczyć i zostawić na ok. 30minut.

Po tym czasie należy przyłożyć szpachelkę do tapety jak najbliżej sufitu lub przy listwie podłogowej i odrywać pasy od ściany możliwie dużymi kawałkami. Kiedy pasek się urwie, należy wówczas od nowa przyłożyć szpachelkę. Kiedy nabierzemy wprawy, to dużo pasów oderwie się za jednym pociągnięciem. Udaje się to zwłaszcza wtedy, gdy wystarczająco długo będziemy zmiękczać tapetę.

Jeśli użyje się EM REFRESH jako dodatkowego środka do zrywania tapet, to nie będą potrzebne rękawice ochronne,ani inna ochrona rąk przy pracy. Także ubranie, które się zmoczy podczas pracy,wystarczy jedynie uprać w pralce, a brud całkowicie się odpierze.

Zagrzybione ściany.

Spryskiwać codziennie roztworemEM REFRESH 1:5. Po kilku dniach grzyb ustępuje. Jeżeli ściana jest narażona naciągłe wycieki lub stałe nawilgacanie, to zabiegi trzeba będzie regularnie powtarzać, np. raz w miesiącu.

 

Zatkane odpływy umywalek i śmierdzące kratki ściekowe.

Polać koncentratem EM-REFRESH, tak pozostawić na noc, a następnego dnia udrożnić przepychaczką do zlewu. Aby pozbyć się brzydkich zapachów z kratki ściekowej należy EM REFRESH wlać do wszystkich odpływów w domu i następnego dnia czynność tę powtórzyć. Na dłuższą metę wystarczy unikanie dezynfekujących środków doczyszczenia. Zamiast nich, należy stosować technologię EM.

 

EM REFRESH jest środkiem niezwykle uniwersalnym i stosowanym na wielu sytuacjach porządkowych. Ciągle odkrywamy jego nowe zastosowania. Jego bezpieczna formuła sprzyja eksperymentowaniu.

Rozcieńczony preparat i otwartą butelkę z koncentratem EM REFRESH należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu, np. w lodówce.

Podane proporcje roztworów i przykłady zastosowań stanowią punkt odniesienia do wypracowania własnej metody pracy z EM REFRESH.

Pozdrawiam serdecznie człowiek naturalny