Rybniki wieś, gmina Wasilków województwo podlaskie
Historia wsi Rybniki i okolic rzeki Krzemianki sięga neolitu, 3500 lat wstecz w górnym biegu rzeki Krzemianki zlokalizowane były kopalnie krzemienia.
Żaden organizm nie istniałby bez krzemu, a gdyby ludzie mieli dostateczną ilość krzemu w organizmie większość chorób nie mogłyby się rozwijać w ciele człowieka.
Krzemień czarny to skała osadowa – SiO2. Jest to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 14 czyli-dwutlenek krzemu, czyli krzemionka
Zastosowanie
aktywator wody
wykładanie krzemieniem dna studni-zdrowa, przejrzysta i smaczna woda
narzędzia do pracy
broń do polowań
krzesiwo ogień
do wykładania ścian w pomieszczeniach
produkcja żaren
proszek do okładania ran
narzędzie do wycinania narostów, brodawek
cechy
ochrona osobista
Kolejny okres historii to zapiski, pochodzą z końca XVI za panowania króla Zygmunta III Augusta. Kiedy to staw, tereny i okoliczne lasy należały do starostwa knyszyńskiego.
Uściślając okres powstania stawu z młynem i z dużą prawdopodobnością zakładu metalurgicznego w Rybnikach można datować w przedziale czasu 1552-1561 za urzędowania na stanowisku starosty knyszyńskiego Piotra Chwalczewskiego (Inwentarz starostwa knyszyńskiego 1561 r. wg A. Chomętowski, Materiały do dziejów rolnictwa w Polsce w XVI i XVII w., s. 262, 263.)
Kolejne przekazy dotyczące Rybnik pochodzą z XVIII w. na podstawie (listu 2. Kapelana S. Sękowskiego architekta do P. Piramowicza sekretarza Izabeli Branickiej, Białystok 25.1.1773 r.) Dotyczą funkcjonowania tartaku napędzanego przynajmniej jednym kołem wodnym i folusza.
Dla uzupełnienia obrazu tej epoki warto wspomnieć, że las w okolice Rybnik pełne były dzikiej zwierzyny min. niedźwiedzie, list z 2.III.1758 r. (Teki Glinki, t. 397, s. 26.)
Obecnie w Rybnikach prawie nie ma już śladów po stawie i tartaku. Wielki żal że brak chęci do zadbania o naszą przeszłość.
Najważniejszym świadectwem istnienia stawu i tartaku pozostała mocna grobla o zapewne szesnastowiecznej metryce i z dna zmeliorowanej Krzemianki wystające pionowo dyle drewniane być może pozostałość po tartaku i foluszu.
Historia wsi Rybniki i okolic rzeki Krzemianki sięga neolitu,około 3500 lat wstecz w górnym biegu Krzemianki przepływającej przez Rybniki zlokalizowane były kopalnie krzemienia. Kolejny okres to zapiski o Rybnikach, pochodzą z końca XVI za panowania króla Zygmunta III Augusta. Kiedy to staw we wsi Rybniki i okoliczne lasy należały do starostwa knyszyńskiego.
Uściślając okres powstania stawu z młynem w Rybnikach z dużą prawdopodobnością zakładu metalurgicznego we wsi Rybniki można datować w przedziale czasu 1552-1561 za urzędowania na stanowisku starosty knyszyńskiego Piotra Chwalczewskiego (Inwentarz starostwa knyszyńskiego 1561 r. wg A. Chomętowski, Materiały do dziejów rolnictwa w Polsce w XVI i XVII w., s. 262, 263.)
Pozdrawiam serdecznie człowiek naturalny
kontakt; telefoniczny 697996006
biuro@apil.pl
Czy to napewno lata 3500 temu są poprawne? Czy nie powinno być 350 lat temu?
Dziękuję za zainteresowanie walorami Rybnik
proszę się zapoznać, oto jeden z wielu odnośników do prac archeologicznych.
https://docplayer.pl/218023289-Rybniki-krzemianka-kompleks-prahistorycznych-kopaln-krzemienia-w-puszczy-knyszynskiej.html
pozdrawiam serdecznie, mieszkaniec Rybnik